Szerző: dr. Mészáros Gabriella
Fotós: Pintér Árpád

Nagy-Somlói borvidék

Nagy-Somlói borvidék

Sokszor mondják a Somlóra, hogy pont olyan, mint az Úr elhagyott – vagy éppen valahol ott felejtett – kalapja. Kétségtelen, hogy megnyugtató élmény a hegy látványa a maga nyugodt, valóban kalapot formáló tömbjével. A Somló komoly borok termőhelye, gyógyító erejük nem is volt kérdéses. Kifogástalan szerkezet, hosszú érlelhetőség mellett jellegzetesen sós karakter. Sokan emlegetik Burgundia híres borait a somlói jellegzetes tűzköves karaktere mellett. Kis borvidék – sok szép fehér borral.

Területe és elhelyezkedése

A Dunántúl közepén, Pápa és Sümeg között, a Kisalföld keleti határán fekszik.

Szőlőtermesztésre alkalmas terület a borvidéken, a termőhelyi kataszter osztályba sorolása szerint 1142 ha. Sajnos ennek a területnek csak egy része termő szőlő, kevesebb mint 431 ha.

A borvidék települései: Borszörcsök, Doba, Somlójenő, Somlószőlős, Somlóvásárhely a Somló-hegyen, Celldömölk, Kemeneskápolna, Mesteri a Ság-hegy körzetében, illetve Borgáta és Kissomlyó a Kis-Somlyó-hegyen.

Története

I. István király 1010 körül alapította Tornán a Benedek rendi apácazárdát, amihez szőlőterület is tartozott. A várat és a körülötte virágzó szőlőket 1093-ban I. László király korában kelt okirat említi. A Somló környéki szőlőkről a továbbiakban egy XII. századi oklevél is említést tesz. A XIII. századtól és utána termelők és birtokosok tucatjai települtek meg a hegy oldalában. 1242-ben IV. Béla király Olaszországból, Moreából hozott be szőlőműveléshez értő szőlőtelepeseket és szőlővesszőt.

A somlói vár az 1560-as évektől a végvár szerepét tölti be, amely nem kedvezett különösebben a szőlőtermesztésnek. A bor kiválósága, magas minősége azonban a török és a kuruc háborúk alatt sem csökkent, majd a XVIII. századi nyugodt békeidők alatt tovább növekedett a bortermelés, s vele együtt pedig a somlai bor hírneve. A somlói bort valamikor patikában, orvosi receptre is mérték. A XX. század orvosai szerint nem túloz a régi hagyomány, amely szerint ebben a borban gyógyító erő rejlik. De gyakran emlegetik a somlói bort úgy is, mint a "nászéjszakák borát". Az európai uralkodóházak hagyománya szerint ugyanis a nászéjszakán elfogyasztott somlói bor gondoskodik arról, hogy fiú legyen a trónörökös!

1893-tól önálló borvidéki státuszt kapott. 1998-ben visszaállították a múlt századi borvidék határait, amennyiben újra borvidékké nyilvánították és a Somlói borvidékhez csatolták a Kissomlyó és a Sághegy bortermő lejtőit is.

Talajadottságai

Az idősebb kőzetek fölött kétféle talajtakaró alakult ki: a hegy "szoknyáján", a pannon korú homokos-agyagos tavi üledékek fölött bazalttörmelékes löszvályog, a bazalttakaró fölött bazalt anyagú lejtőtörmelék és vulkáni tufa-málladék (vasas agyag- és fekete nyiroktalaj). Különösen az utóbbi talaj adja a legjobb borokat, a meredek lejtőn a kedvező besugárzási szöggel is kiegészítve. (A hegynek ezen a részén a lejtő meredeksége miatt már javarészt teraszos szőlőművelés folyik.) A hegylábi talaj kálcium- és nyomelem-tartalmát is szerencsésen dúsítja az üledékbe keveredő lecsúszott bazaltmálladék. Egyik legjobb talaj az úgynevezett „kukoricaköves” mállott bazalttörmelék. Ennek a bázisos vulkáni anyagokban gazdag talajnak - az oxidatív erjesztési és érlelési módszerek mellett - igen nagy szerepe van a jellegzetesen ásványos somlói íz kialakulásában.

A Somló az úgynevezett denudációs tanúhegyek egyik legszebb hazai példája. Formája a síkságból kiemelkedő csonkakúp. Legmagasabb pontja: 432 méterre van a tengerszint felett. A szőlők 350 m magasságig felkúsznak.

Két jellemző alapkőzet a Nagy-Somlói bor vidékről

Éghajlata

Éghajlata mérsékelten kontinentális. Az évi napfény 1950-2000 óra. Az évi középhőmérséklet 9,8°C, a csapadék 6-700 mm. A déli oldalon nagy a hőösszeg és besugárzás mértéke, ritka a fagykár, mivel ilyen kis területen a mikroklíma is eléggé kiegyenlített, ezért a Somló-hegy minden oldalán - még az északin is - eredményesen lehet szőlőt termeszteni.

Szőlőfajták és borstílusok

Olaszrizling, juhfark, furmint, hárslevelű, tramini, valamennyi chardonnay és Müller-Thurgau a legjellemzőbb szőlőfajták. Kékszőlők csak kisebb mennyiségben fordulnak elő a területen.

Manapság szinte kizárólag fehérbort adó borvidék. Nem volt ez korábban ennyire egyértelmű, a filoxéravészt megelőzően kékszőlő is nagyobb mennyiségben termett a hegyen. A borokat általában házasították, nem fajtaborokat készítettek. Az 1948-as nagy váltást követően – ekkor kezdték a szőlő- és bor területén is eltüntetni a kistermelőket – került előtérbe a fajtaborok készítése. A somlói borokat viszonylag könnyű felismerni, hiszen ha valaki néhány jobb olaszrizlinget, furmintot, juhfarkot megkóstolt, könnyen ráérez a „somlóiság” lényegére. Itt mindig előbb szól a bor a termőhelyről, Somlóról, mint a szőlőfajtáról. Sajátos ízjegyeit az itt termő borok a talajnak és a nagyon gyakori fahordós érlelésnek köszönhetik. Ízvilágukban sokszor feltűnnek a sós, sokszor tűzkőre emlékeztető, ásványos, és az érlelésnek köszönhetően intenzív hordós jegyek. Az új és kisméretű hordók használata nem elterjedt, de a remek savszerkezet miatt nincs is a boroknak általában szüksége rá. Érdemes viszont kicsit várni ezekre a borokra, kétéves koruk előtt nem feltétlenül érdemes kóstolni őket, ekkor kezdenek igazán kibontakozni. A határozott, de nagyon jó minőségű savtartalom itt nem fajtafüggő, a somlói savak az olaszrizlingben közel ugyanúgy jelen vannak, mint a tramini boraiban. Nem ritkán töppedt vagy botritiszes szőlő is kerül az alapanyagba, ez egy különösen sokrétű és vastag szerkezetű bort eredményez. A somlói borok sokáig érlelhetők. Fogyasztási hőmérsékletük legyen magasabb a szokásosnál, 14-15 fok.

A Ság hegy – ugyan hivatalosan a borvidékhez tartozik, de stílusában könnyedebb, gyümölcsösebb, karcsúbb borokat ad.

Chardonnay
Cserszegi fűszeres
Ezerjó
Furmint
Hárslevelű
Irsai Olivér
Juhfark
Olaszrizling
Pinot blanc
Rajnai rizling
Rizlingszilváni
Sauvignon blanc
Szürkebarát
Tramini
Zenit
Zeus
Cabernet franc
Cabernet sauvignon
Kékfrankos
Merlot
Syrah
Zweigelt
Lapozás vissza Lapozás előre
Büszke vagyok arra, amit eddig elértem - beszélgetés Szarka Dénes mádi borásszal
„Magyarország elképesztő kincseket rejt” – interjú John Szabóval, a magyar borok nagykövetével

„Magyarország elképesztő kincseket rejt” – interjú John Szabóval, a magyar borok nagykövetével

Elolvasom
32 éve a magyar bor szolgálatában
A magyar bor nagykövetei: influenszerevolúció

A magyar bor nagykövetei: influenszerevolúció

Elolvasom
Hisztaminérzékenység és koccintás? Lehetséges!
Hol és hogyan tanulhatunk borásznak?

Hol és hogyan tanulhatunk borásznak?

Elolvasom
Negyed évszázada a magyar bor élvonalában
Nem csak a rozé érdekli! - Beszélgetés Elizabeth Gabay-val

Nem csak a rozé érdekli! - Beszélgetés Elizabeth Gabay-val

Elolvasom