Szerző: Ercsey Dániel
Ha az ismerkedést Szigligettel kezdjük, rögtön elmélázhatunk azon, hogy a hármas hegy valaha valóban szigetként emelkedett ki a Balatonból és csak az 1800-as években, egy partrendezés után vált végleg a part részévé a táj. Az ország talán legismertebb vidéke ez, a várral a hegycsúcson, az avasi templomrommal (másik nevén a Csonkatoronnyal), a klasszicista Szentháromság kápolnával, a stranddal és a volt Esterházy Kastéllyal, illetve Farkas István festőművész egykori házával és műtermével, utóbbiban jelenleg étterem üzemel.
Innen a Gulácsot megkerülve juthatunk le újra a Balaton partjára, ezúttal már a Badacsony mellé, melyet két település, Badacsonytördemic és Badacsonytomaj foglalnak keretbe. A látnivalókat - élén a csodás panorámával - felsorolni is nehéz. A Rodostó-ház, a bazaltból épült katolikus templom, a számtalan kúria és présház, a jelenlegi borászatok és borteraszok, a Szegedy Róza-ház, vagy éppen a híres festő, Egry József egykori háza (amely ma múzeum) mind itt találhatóak.
A képzőművészetek iránt érdeklődők feltétlenül keressék fel a Tapolcához tartozó Diszel településen az Első Magyar Látványtár kiállításait. Gyulakeszin az épített örökség megtekintése mellett a Csobánc tetején található várhoz lehet felsétálni, míg Káptalantóti leginkább a piacáról nevezetes. Itt már a Káli-medence (másik borvidék!) határában járunk, de a Káptalantótihoz tartozó szőlőhegyen még több csodás présház vár ránk, az egyikben még az indiai konyha rejtelmeivel is megismerkedhetünk, ha rászánjuk az időt és elveszünk a dűlőutakon!
A szomszédos Badacsonyörsön a Folly Arborétum az elmélkedés helyszíne (no meg a borkóstolóké), a Salföldi Major pedig a Balaton-felvidéki Nemzeti Park egyik bemutatóhelye, ahol fűszer- és gyógynövénykert, állatsimogató, lovaglási lehetőség, fotókiállítás és lovaskocsizás várja az arra tévedőt. Ne felejtsünk el kimenni a település határában található kőkúti pálos kolostor romjához!
Ne csak a Római úton sétáljunk, ahogy az emberek többsége, hanem kaptassunk fel a meredeken a hegy felsőbb régióiba is, ahol további borászatok és szálláshelyek várnak ránk!
Révfülöp nem csak a Balaton-átúszás célpontja, de fontos hajókikötő is, Balatonszepezd fogadalmi templomát pedig már 1288-ban említette egy okirat. Végezetül a Badacsonyi borvidék a már a Káli-medencéhez tartozó Kővágóörs településsel ér véget. Az egykori mezőváros, ahol országos vásárokat is tartottak egykoron, népes zsidó lakossággal bírt, akik zsinagógát építettek és német nyelvű iskolát tartottak fent. A közeli Révfülöp sem volt más, mint Kővágóörs kikötője. Aki erre jár, az ne csak a közeli kőtengert vagy a templomromot keresse fel, de a felújítás előtt álló egykori zsinagógát is, ami a Káli-medence legszebb ilyen épülete!
Badacsony az elmúlt években gasztronómiai fellegvárrá nőtte ki magát, ahol Gasztrohegy néven folyamatosan bombázzák az érdeklődőket a jobbnál jobb kínálatokkal. Ráadásul a borvidék legismertebb termelői közül többen is érdekeltek a gasztronómiában, ilyenek az Istvándy Borműhely terasza és a Laposa birtok által üzemeltetett Hableány is. Ami a tradicionális badacsonyi ételeket illeti, régen szokás volt a halat, főleg a balatoni fogast szeletekre vágva, a bőrén úgy megsütni, hogy felforrósított bazaltkőre helyezték és a lassú sütés közben kéknyelűvel locsolgatták. Ez a fogás ma is megállja a helyét, bár kevés helyen találkozni vele, viszont az újhullámos gasztronómia minden igényt kielégítő, gyakran újragondolt fogásai, jellemzően helyi alapanyagokból, egészen üdítő gasztronómiai helyszínné avatják a borvidéket. A teljesség igénye nélkül a sült céklás zsendicés rizottó, vajban sült süllővel és tökmagmorzsával, a halászleve süllőpatkóval, gyufatésztával és ikraropogóssal, vagy a süllőpofa késői szüretelésű szőlőraguban, édesburgonya gombóccal mind azt példázzák, milyen sokszínűvé vált Badacsony. A helyi ásványos fehérborok pedig jól passzolnak mind a fentiekhez, mind a süllőpástétomhoz, a káposztás csukához ikrával, vagy a sütőtökkel, dióval és helyi sajtokkal elkészített fogásfiléhez. A borvidék számtalan étteremmel, büfével és busztóval várja az utazókat, csak győzzünk belőlük választani!
Badacsonyban nagyon belehúztak a programszervezésbe, elkeresztelték az ország talán legismertebb sziluettjével bíró hegyet Gasztrohegynek és a név alatt minden hónapban szerveznek valamit, hol gasztronómiai, hol kulturális, irodalmi eseményt, természetesen mindig a borokkal karöltve! Ugyanígy az egész évet lefedő programsorozat a Borbarangolás, ami borvacsorákat és borászatlátogatásokat foglal magába, folyamatosan új és új programokkal és helyszínekkel. Révfülöpön tartják minden áprilisban az Országos Evangélikus Borfesztivált, aztán amint eljön a nyár, indul a fesztiválszezon. Ez a Kéknyelű Virágzás Ünnepében manifesztálódik június elején, majd ezt követi a Szent György-hegy Hajnalig esemény. Badacsonyban Bor7-en ismerkedhetünk a termelőkkel, míg a nyár végén a Tapolcai Ünnepi Napok és Borhét várja a borkedvelőket. Szeptemberben Badacsonyi Szüret és Szigligeti Szüreti Vigadalom köszönti a szőlő kezdődő metamorfózisát, amiből teljesen logikusan következik az októberi Murcifesztivál Ábrahámhegyen! Végül az évet zárjuk Badacsonytördemicen, ahol minden decemberben Forralt bor Főzőversenyt szerveznek az ital kedvelőinek.
Badacsonyi borvidék
Sétálj fel a kikötőből a Badacsony tetejére, és útközben nézd meg Egry József festőművész egykori házát is!
Strandolás után csodáld meg a tájat a szigligeti várból, majd válogass a badacsonyi borászatok kínálatából!
Ismerkedj a múlttal a salföldi Majorban, majd a kőtenger után frissülj fel egy hegymagasi borászatnál!
Borkóstolás
Pincetúra
Saját parkoló
Étkezés
Rendezvényhelyszín
Bankkártyás fizetés
Saját szállás
Szépkártyás fizetés
Dűlőtúra
Borászatként ide kattintva vehetsz részt!