Szerző: Szerző: Kielmayer Kristian, Herczeg Ágnes
A muscat család talán az egyik legnagyobb a szőlők világában és ezen belül is a sárgamuskotály kiemelkedik. Sok helyen termelik és ahány helyen előfordul, annyi hasonneve létezik. Még Magyarországon belül is több különböző neve van – pl.: muscat lunel, muscat blanc, bárzsing, hogy egy néhányat említsünk -, hivatalosan muscat blanc à petits grains-nak hívják. Valószínűleg nem francia eredettel büszkélkedik, hanem inkább görög vagy olasz. Itáliában a 14. században említik meg először a fajtát, de lehetséges az is, hogy Görögországból került a mai Olaszország területére.
Levele közepesen nagy, tagolt, szimmetrikus, hegyes végződéssel. Fürtje mérsékelten nagy, hosszúkás, henger alakú, korai virágzású és közepesen korán érik, apró bogyós.
Szinte az egész világon találkozni a fajtával és mindenhol van egy különleges története, egy izgalmas bornak kölcsönzi az aromatikáját. Olaszországban a legelterjedtebb, itt például az Asti habzóborok alapját adja, míg Franciaországban a Rhône völgyében és Languedoc-ban erősített borok is készülnek belőle, illetve Kínában is felfigyeltek rá. Német nyelvterületen is tisztelik a fajtát - Gelber Muskateller (tükörfordítás: sárga muskotály) - mely száraz, valamint nemes édes-, botritiszes borokat képes produkálni. Burgenland-ban a Fertő-tó közelségében az utóbbi 10 évben a fajta exponenciálisan emelkedett, illatos, könnyű borok születnek Stájerországban és a Wachau-ban is komolyan veszik. Magyarországon 860 hektáron terjedt el, a Tokaji borvidék 10%-át képezi, a többi borvidéken elenyésző mennyiségben lelhető fel, egyedül talán a Mátrai borvidéken fordul még elő nagyobb mennyiségben. Említésre került, hogy a fajta a világban igazán egyedi borokért is felel, nincs ez másképpen Magyarországon sem. Pont Tokajban nemcsak szárazborokat készítenek belőle, hanem olykor-olykor teljes egészében aszúbort is (alapbor és aszúszemek is a fajtából származnak), alkotnak a termelők.
Friss szőlős, szőlővirágos, parfümös, illatos jegyei megkérdőjelezhetetlenek, többek között a monoterpénnek köszönhetően. Üde savakkal, akár violás, ibolyás virágossággal is rendelkezik, ami az aromatikát illeti. Számos stílusban, buborék mellett, de akár magasabb alkohol kíséretében is jól érzi magát, száraztól-édesig. Talán egyetlen fontos dolgot érdemes kiemelni nála, az eltarthatóság kérdését, mely persze nagyban függ a bor típusától, de leggyakrabban az üde, primőr aromák miatt érdemes fiatalon fogyasztani.
Sárgamuskotály szőlőfürt és levél
A sárgamuskotály nemzetközileg is az egyik legismertebb muskotályos szőlőfajta, egyben a muskotályos stílus egyik legnépszerűbb képviselője a mindennapok boraiban éppúgy, mint a magas minőségű, prémium kategóriában. Nagyon illatos, jellegzetes parfümös-virágos jegyei könnyen felismerhetővé teszik, száraz és édes borként is jelentős rajongótábora van. Parfümössége miatt alapvetően tipikusan a kora tavasztól késő őszig tartó időszak bora, azonban a fajta kedvelői egész évben szívesen fogyasztják. Gyakran találkozhatunk vele könnyedebb stílusú szárazborként, de épp olyan népszerű félédes és édes borként is. A sárgamuskotályt jól behűtve önmagában is nagyon élvezetes elfogyasztani, de friss savainak köszönhetően nagyon jól működik bor-étel párosításokban is. Jellege és aromái miatt frissen, a legutolsó évjáratot érdemes belőle választani, és érdemes is mielőbb elfogyasztani. Figyeljünk arra, hogy mindig tartsuk hidegen, közvetlen napfénytől és hőtől távol, hogy a törékeny, parfümös aromáit a lehető legjobban megőrizzük. Kínálni is mindig egyenesen a hűtőből kivéve, körülbelül 8-10°C-on kínáljuk, tulipán formájú fehérboros pohárból. Amennyiben magasabb a cukortartalma, akkor egy kicsit még hidegebben lesz a legfinomabb. Alapanyagok közül a zöldsaláták, az édeskömény, menta, citrusok, trópusi gyümölcsök, szőlő, alma, barack, a friss, könnyed natúr tehénsajtok, gyümölcsös sajtok, a csirke, és a nem túl zsíros fehér húsú halak állnak ízvilágban és struktúrában legközelebb a sárgamuskotály szőlőfajtából készült borhoz. Az aromatikus jegyek miatta könnyed, illatos, egzotikus fűszerezésű, de nem túl csípős csirkés vagy halas fogásokhoz, ázsiai tésztákhoz, wokételekhez is remekül passzol.
A tokaji bor nagy esélye a kínai konyha – interjú a kínai sztárséffel
Százezer palack magyar bor került a brit fogyasztók asztalára!
Az ősz íze a narancs!
Ezért igyunk tokaji aszút! - Interjú Konstantin Baum Master of Wine-nal