Szerző: dr. Mészáros Gabriella
Fotós: Pintér Árpád

Soproni borvidék

Soproni borvidék

Sopront nehéz elválasztani a szomszédos Burgenlandtól, talán nem is kell. A Fertő-tó vidéke évszázadok óta fontos termőhelye a Kárpát-medencének. Klimatikus szempontból ugyan jobban illik ide a fehér szőlő, mégis úgy hozta a sors – vagy a fogyasztói szándék – hogy ma elsősorban vörösboraiért szeretjük. Kitűnő és egyedi talajadottságok és egy különlegesen szép fajta, a kékfrankos hazája ez. Eleven és kiegyensúlyozott karakter, visszafogott tannintartalom, szép savak. Leginkább így jellemezhetjük a legszebb soproni borokat.

Története

A várost kelták alapíthatták, amelyet a rómaiak Scarabantiának neveztek el. Régészeti leletek valószínűsítik a római szőlőművelést. Sopron vármegyei szőlőkről először egy 1230. évben kelt ajándékozási szerződés tesz említést. A soproni bortermelés további említése V. István király, egyik 1270-ben kelt oklevelében található, ebből az oklevélből kiderül, hogy a Sopron megyei íjászok ekkor már kiterjedt szőlőterületekkel rendelkeztek és arról nagy mennyiségű bort szüreteltek. Az 1277. évi városalapító levél már magában, Sopron városában is említést tesz a bor-dézsma szedéséről.

Az alsó-ausztriai bevándorlók betelepedése, ami a XIII. században kezdődött, a XIV. században érte el csúcspontját. Az így alaposan elnémetesedő Sopron új lakói egyben magukkal hozták a nyugatabbi területek fejlettebb szőlőfeldolgozási, borkészítési technológiáit is. A XIV-XV. században a soproni bor egyike lett Magyarország Európa felé közvetített, legkedveltebb kiviteli cikkeinek.

A bor a soproni magyar és német polgárok első számú bevételi forrása volt és ez így maradt egészen a XVIII. század végéig. A soproni bortermelésről már az első magyarországi, borral foglalkozó szakkönyvek is megemlékeznek. 1723-ban például Bél Mátyás említi azt a megfigyelését, hogy ha a Fertő telik, a bor jobb és bőségesebb, ha a Fertő apad, a termés kisebb és nem annyira kiemelkedő minőségű. Ennek magyarázatát abban lelhetjük, hogy a csapadékosabb évek, mikor a Fertő vízszintje is megemelkedett, jobban kedveztek a szőlőbogyók kigömbölyödésének és aszúsodásának, mint az aszályos évek.

A soproni polgárság vagyonának jelentős részét képezte a szőlő a XVIII. században. A borkimérés jogát maguk a termelők némi szabályozással szabadon gyakorolhatták, mivel máshonnan bort behozni nem volt szabad. A XIX. században a többi magyar borvidékhez hasonlóan a mennyiségi termelés került előtérbe, amit a filoxéra pusztítása torpantott meg. Az 1890-es években lépett fel Sopronban a filoxéra, mely csaknem teljesen elpusztította a szőlőket. A bortermelés új fordulatot vett, amelynek két jelentős, ma is érezhető hatása van: megváltozott a szőlők fajtaösszetétele és a városban addig meghatározó gazdasági tevékenységnek számító szőlőtermesztés háttérbe szorult. Tovább rontotta a helyzetet az, hogy 1946-ban a második háborúban győztes szövetségesek utasítására kitelepítették Sopronból a magukat német nemzetiségűnek valló, szőlőtermeléssel foglalkozó lakosok nagy részét. A gazdátlanul maradt szőlők művelésére a tulajdonosi tudattal nem rendelkező állami gazdaság és termelőszövetkezetek létesítése mérte az utolsó csapást.

Területe és elhelyezkedése

A soproni borvidék az Alpokalján, a Soproni-hegységben és a Fertő-tó déli és nyugati szegélyén terül el. Egyenes folytatása a burgenlandi Lajta-hegységi, Ruszt-Fertő-vidéki bortermő területeknek. A szőlővidék két nagy tömbben helyezkedik el. Az egyik - szőlőművelésre talán alkalmasabb terület - északon van, Fertőrákos, a Fertő-tó és Balf község között. Ez a táj a Fertő-tó felé lejt. A másik terület Soprontól keletre, Fertőszentmiklósig húzódik. A várostól délre, a Harka községbe vezető út mellett is találunk szőlőültetvényeket.

A borvidék Győr-Moson-Sopron megyében Fertőboz, Fertőendréd, Fertőrákos, Fertőszentmiklós, Fertőszéplak, Harka, Hidegség, Kópháza, Sopron településeknek a szőlőkataszter szerinti I. és II. osztályú határrészeit foglalja magában. Néhány éve a borvidékhez csatolták Kőszeg, Csepreg és Vaskeresztes szőlőhegyeit is.

A soproni borvidék összterülete 4287 ha, amelyből 3236 ha első osztályú besorolást nyert. Ennek a területnek azonban csak kis részét, 1299 ha-t díszítik termő ültetvények.

Talajadottságai

A Soproni-hegységet felépítő átalakult kristályos gneisz és csillámpala a földtörténeti ókorban képződtek. Az idős kőzeteket miocén kavics, agyag, lajtamészkő, kőszén és pannon korú homokkő fedi, melyeken negyedidőszaki lösz települ. A szarmata és pannon rétegek törmelékein, mészkövön, löszön löszös vályogtalaj, barna erdőtalajok, laza pleisztocén homoktalajok alakultak ki. A kristályos palák jellemző talajfélesége a kőzettörmelékekben dús ranker.

Két jellemző kőzet a Soproni Borvidékről.

Éghajlata

A táj éghajlata kiegyenlített, enyhén kontinentális, bár országos viszonylatban inkább hűvösnek, csapadékosnak számít, tehát érvényesül a szubalpin hatás. A nyár is hűvös, borvidékeink közül a legcsapadékosabb, telei viszont enyhék. Gyakori a légmozgás. (Ahogyan a soproni őslakosok mondják: „Sopronban vagy esik, vagy fúj, vagy harangoznak…”)

Szőlőfajták és borstílusok

Sopron és környéke ma elsősorban kékszőlő termesztéséről híres (a terület háromnegyed részén kékszőlő terem), kisebb mértékű fehérszőlő termesztéssel kombinálva.

Jelenleg a soproni borvidéken elsöprő dominanciával terem a kékfrankos. Ezt csak nagy késéssel követi a zweigelt és a cabernet sauvignon. A fehér fajták közül a hagyományos zöldveltelini, a chardonnay és a zenit terem a legnagyobb területen.

A szőlőültetvények a Fertő-tó körüli dombokra és Soproni-hegység déli és keleti lejtőire települtek. A bortermő dűlők klimatikusan viszonylag kedvező helyzetben vannak, mivel a déli hegyoldalakat a hegység tömege északnyugatról megvédi a hideg ellen és ez lehetővé teszi az átlagnál szerencsésebb mikroklíma kialakulását.

A borvidék legkomolyabb borokat adó dűlőiből néhányat már az igényes borkedvelők is ismernek. A Spern Steiner, Frettner, Neuberg, Rothepeter, Höllesgrund dűlőkön termett szőlő ásványi anyagokban gazdag borokat ad – feltéve, hogy maga a bor eléggé koncentrált. A valaha volt Ruszt-Pozsony-Soproni Borvidék nem mindig pont azt kínálta, mint manapság. A filoxéravész előtt itt többnyire csak fehérszőlők teremtek. A XVIII. században a Soproni borvidéken a legjobb minőséget adó szőlőfajtának a furmint bizonyult, amelyből kedvező időjárás mellett, késői szüreteléssel aszúbort is készítettek. Ez volt az az árucikk, amelyre nagy volt a külföldi kereslet és az aszú kémiai tulajdonságai következtében nagy távolságra is szállítható volt. Az országos átlaghoz képest valamelyest alacsonyabb hőmérséklet és a ragyogó terroir együttese jó esetben kimondottan határozott gerincű, finoman árnyalt szép savú, de érett borokat ad. Kétségtelen, hogy ezt nem tudja minden egyes évjáratban maradéktalanul hozni a terület és valljuk be, a termelő részéről is kell hozzá némi türelem. A borkedvelők oldaláról nézve Sopron izgalmas és nem szokványos borvidék.

Sopron függetlenül attól, hogy a borvidék inkább fehérborokat adó termőhelyeken adja a szőlőt, mégis egyértelműen vörösboraiért kedvelt. Ma már a közismerten hűvösebb éghajlat mellett is megszületnek az almasav bontott, kellemesen fogyasztható vörösborok, kékfrankos dominanciával. Izgalmas savak, sok-sok gyümölcsösség, szép és karcsú szerkezet. Sokszor jellemzően ibolyás, málnás jegyeket érezhetünk ezekben a kékfrankosokban. Sopron az a borvidék, ahol a syrah, a merlot és a pinot noir is ragyogó borokat ad. A fehér fajták között a soproni gazdák valahogy kevésbé találtak vissza a kiinduláshoz. A Kismarton környéki területekről származó zöldveltelini sokszor izgalmas borokat ad, mégsem lett egyöntetűen vezető fehér fajtája a borvidéknek.

Chardonnay
Cserszegi fűszeres
Furmint
Irsai Olivér
Királyleányka
Leányka
Olaszrizling
Ottonel muskotály
Pinot blanc
Rajnai rizling
Rizlingszilváni
Sárgamuskotály
Sauvignon blanc
Tramini
Zalagyöngye
Zefír
Zenit
Zöldveltelini
Blauburger
Cabernet franc
Cabernet sauvignon
Kékfrankos
Merlot
Portugieser
Syrah
Zweigelt
Lapozás visszaLapozás előre
Pince/Sopron borvidékPince/Sopron borvidék
Sopron belváros/Soproni borvidékSopron belváros/Soproni borvidék
Sopron belváros/Sopron borvidékSopron belváros/Sopron borvidék
Fertőrákosi szőlők/Soproni borvidékFertőrákosi szőlők/Soproni borvidék
Fertőrákos/Sopron borvidékFertőrákos/Sopron borvidék
Fertőrákosi szőlők/Soproni borvidékFertőrákosi szőlők/Soproni borvidék
Fertőrákosi szőlők/Soproni borvidékFertőrákosi szőlők/Soproni borvidék
Lapozás vissza Lapozás előre
„Magyarország elképesztő kincseket rejt” – interjú John Szabóval, a magyar borok nagykövetével
A magyar bor nagykövetei: influenszerevolúció

A magyar bor nagykövetei: influenszerevolúció

Elolvasom
Hisztaminérzékenység és koccintás? Lehetséges!
Hol és hogyan tanulhatunk borásznak?

Hol és hogyan tanulhatunk borásznak?

Elolvasom
Negyed évszázada a magyar bor élvonalában
Nem csak a rozé érdekli! - Beszélgetés Elizabeth Gabay-val

Nem csak a rozé érdekli! - Beszélgetés Elizabeth Gabay-val

Elolvasom
Nőnapi páros interjú - éljenek a borásznők!
Nem több, hanem jobb bort szeretnék - Beszélgetés Török Csabával

Nem több, hanem jobb bort szeretnék - Beszélgetés Török Csabával

Elolvasom