Szerző: dr. Mészáros Gabriella
Fotós: Pintér Árpád

Hajós-Bajai borvidék

Hajós-Bajai borvidék

Ezen a területen sokakat a hal terelt vissza a borhoz, elsősorban a fűszeres kadarkákhoz, kékfrankosokhoz, illatos Irsai Olivérekhez, cserszegi fűszeresekhez. Szőlő, bor, táj és építészet adja a borvidék gazdagságát – de akik nem ismerik azok számára meglepően buja vízparti, ártéri zöld területek is köthetők ide. A névadó két önálló település, Baja és Hajós a maga nemében egyedülálló kultúrát kínál, könnyen megszerethető borokkal.

Területe és elhelyezkedése

A Hajós-Bajai borvidék a Duna-Tisza közének déli részén, az ún. Bácskai-löszhát nyugati lejtőin terül el. Észak és kelet felé átmenetet képez a homokos talajú Kunsági borvidék felé. Közigazgatásilag Bács-Kiskun megye része. A borvidékhez tartoznak Baja, Bátmonostor, Császártöltés, Csátalja, Csávoly, Érsekcsanád, Érsekhalma, Hajós, Nemesnádudvar, Rém, Sükösd és Vaskút települések a szőlőkataszter szerinti I., II. és III. osztályú határrészei.

A Hajós-Bajai borvidék teljes lehetséges termőterülete 14 874 ha, de a szőlőültetvények jelenlegi nagysága 1595 ha.

Története

Története hasonló az Alföld többi borvidékéhez. Ide a délszláv betelepülők helyett a XVIII. században németek érkeztek és települtek le számos községben, magukkal hozva a szakértelmet és a szorgalmat. A borvidék valójában két körzetre, a hajósi, illetve a bajai részre osztható fel. A Hajóshoz tartozó pincefalu még a Kárpát-medencében is ritkaságszámba megy.

A fennmaradt írásos dokumentumok szerint, Csáky Imre bíboros 1728. április 10-én foglalta szerződésbe azokat a kötelezettségeket, amelyek a letelepülő svábok szőlőtelepítéssel kapcsolatos feladatairól és ebből eredő jogaikról szólnak. Valószínű, hogy az érsek kívánságára újratelepítették a török dúlás előtti szőlőskerteket. Az első ültetvények a mai Hild és Szentgyörgy település környékén voltak. Hilden láthatók a földbe vájt barlangok, melyek eredete ismeretlen, egyes feltevések szerint ezek a barlangok adtak otthont ebben az időben a bornak. A mai pincefalu területén valószínűleg a XVIII. század végén, a XIX. század elején kezdtek a helybéliek pincét építeni.

A pincék számát illető első rendelkezésre álló számszerű adat 1851-ből származik, ebben az időben 553 holdon (cca. 220 ha) termeltek szőlőt Hajóson és 363 pince volt. A századfordulóra a pincék száma 850-re gyarapodott, a szőlőültetvények mérete pedig 1200 holdra (485 ha). Jóllehet nagy terhek nehezedtek a hajósi gazdákra, és időnként súlyos veszteségek érték a szőlőskerteket, akkoriban mégis megfelelő megélhetést biztosítottak.

A legnagyobb csapást a filoxéra és a peronoszpóra okozta a borvidéken, például az 1874. és az 1879. évi szőlőtermés csaknem teljesen megsemmisült. A XX. század elején készültek azok a présházak, amelyek azóta már részben műemléki védelem alá kerültek. Az épületek ekkor, vályogfallal oromzatra tapasztott vesszőfonattal, legfelül aládeszkázott formában épültek. (Ezt a Balaton környékén patics falnak nevezik.) Egy 1935-ben készült statisztikai összesítés szerint Hajóson 1812 holdon (733 ha) termesztettek szőlőt. Jó termés esetén a pincékben 25-30 ezer hektoliter bort is tároltak, a második világháború idején azonban komoly károk keletkeztek, a pincék zöme kifagyott és tönkrement. Nem kímélte a pincefalut a szocializmus néhány évtizede sem, a 60-as években kezdett úgy-ahogy újraéledezni a terület. Ma már más a helyzet, érdemes ellátogatni ide.

A filoxéravészt követően a szőlőültetvények területe jelentősen megnőtt, a termesztett vörös és fehérbor fajták köre pedig a XX. század folyamán nyerte el mai összetételét. A jelenlegi borvidék 1990-ben az Alföldi borvidék egy részéből vált ki mai nevén. Az 1997. évi szabályozás során területe némiképpen csökkent.

Talajadottságai

Talajviszonyai a Kunsági borvidékénél kedvezőbbek. A bácskai löszháton a Duna folyóvízi üledékeire 1-3 m vastagságban települt a lösz. Löszön és a löszös homo­kon kialakult talajai nagyobb arányúak a lepelhomo­kos területekhez viszonyítva, mint az említett másik borvidéken. Az itt megjelenő talajok jórészt löszös vályogtalajok és mészlepedékes csernozjomok.

Két jellemző alapkőzet a Hajós-Bajai borvidékről

Éghajlata

Éghajlata, klímaviszonyai a Kunsági borvidékéhez hasonlóak. Szélsőségesen meleg a nyár, nagy hőösszeggel és napbesugárzással, a tél kemény. Ez a régió is Magyarország legmelegebb területeihez tartozik.  Az éves csapadék mennyisége kicsi, de viszonylagosan száraz klímáját a szőlő jól viseli. Fagyveszélyeztetettsége – különösen télen és kora tavasszal - jelentős.

Szőlőfajták és borstílusok

A fehér borszőlő-fajtákkal betelepített terület mintegy kétszerese a kékszőlő területeknek. Legnagyobb területen a cserszegi fűszeres és a bianca terem, ezt követi a chardonnay, a királyleányka, a rajnai rizling. A kékszőlő területek legfontosabb szőlőfajtája a kékfrankos, a cabernet sauvignon és a zweigelt, de kadarkából is találkozunk szép borokkal.

A vidék hagyományos fajtái az ezerjó, piros szlanka, sárfehér, kövidinka, mézes fehér, a kékszőlők közül a kadarka voltak.

A talajviszonyok következtében a régió fehérborai viszonylag lágyak, savszegények. Ezt a lágyságot sikeresen kompenzálják a vörösborok adottságai, amelyek közül néhány a hegyvidéki borokkal is összevethető minőséget képvisel. A térség legmagasabbra értékelt borai mindig is vörösborok voltak. Ez az a borvidék, amely talajadottságaiban némiképpen „kilóg” az alföldi borvidékek közül. A Hajós-Bajai borvidék jellemző kőzete ugyanis – szemben a homok különböző változataival - a pleisztocén lösz. Ez szintén szélfútta üledék, de a homoknál sokkal finomabb szemű, kissé agyagos és rendelkezik a szőlőtermesztés szempontjából igen hasznos karbonát tartalommal is. Tájékozottabb borivók jól tudják, hogy a löszös talajok többnyire kiváló minőségű borokat adnak máshol is, pl. a Tokaji-hegy oldalában, Villányban, Neszmélyen vagy Szekszárdon. A természeti adottságok jól tükröződnek a táj boraiban is, hiszen ezek – ha nem tömegborokról van szó - némileg eltérnek a másik két alföldi borvidék boraitól. Gyakran testesebbek, fűszeresebbek, a vörösborok melegebb tónusúak.

Aletta
Arany sárfehér
Bianca
Chardonnay
Cserszegi fűszeres
Hárslevelű
Irsai Olivér
Királyleányka
Kövidinka
Kunleány
Leányka
Olaszrizling
Ottonel muskotály
Rajnai rizling
Rizlingszilváni
Sauvignon blanc
Szürkebarát
Tramini
Zalagyöngye
Zenit
Zöldveltelini
Cabernet franc
Cabernet sauvignon
Kadarka
Kékfrankos
Merlot
Portugieser
Zweigelt
Néró
Lapozás visszaLapozás előre
Lapozás vissza Lapozás előre
Mi fán terem a kadarka?
A furmint egyértelműen Magyarország első számú fehérszőlő-fajtája – Wojciech Bońkowskival beszélgettünk

A furmint egyértelműen Magyarország első számú fehérszőlő-fajtája – Wojciech Bońkowskival beszélgettünk

Elolvasom
„Az Országház Bora 2025” - Utolsó lehetőség a jelentkezésre!
Magyarország legnaposabb borvidéke

Magyarország legnaposabb borvidéke

Elolvasom
Ha február, akkor furmint!
„Lenyűgözött, milyen sokat fejlődtek a borok” – Interjú Fongyee Walker Master of Wine-nal

„Lenyűgözött, milyen sokat fejlődtek a borok” – Interjú Fongyee Walker Master of Wine-nal

Elolvasom
Bor Szentendrén? Igen!
Tisztelettel kell fordulni a borhoz – Generációváltás a fogyasztóknál

Tisztelettel kell fordulni a borhoz – Generációváltás a fogyasztóknál

Elolvasom
2019 - 2024 Bor.hu Minden jog fenntartva!
Spotify Facebook Youtube Instagram tiktok