Szerző: dr. Mészáros Gabriella
Fotós: Pintér Árpád

Badacsonyi borvidék

Badacsonyi borvidék

Nehéz helyzetben lévő borvidék. A turisták áradata jó, de a szőlő szempontjából néha nehéz megbirkózni kíváncsiságukkal, intenzív részvételükkel a borvidéki mindennapokban. Maga a borvidék ugyan a Badacsony nevét viseli, de ide tartozik a legtöbb, nagyjából egyidőben keletkezett bazalt alapú, lepusztult vulkánunk. Meleg tónusú, aromákban gazdag, sokszor alkoholban sem szegényes borok ezek, leginkább olaszrizlingből, kéknyelűből, szürkebarátból. Ritka komoly adottságok, nagy potenciál.

Területe és elhelyezkedése

A Dunántúl középső részén, a Balaton északi partvidékén helyezkedik el a Tapolcai-medence, Káli-medence, Badacsony, Szigliget, Gulács, Tóti hegy, Szent György-hegy, Csobánc, Hajagos vulkáni kúpjait felölelve.

A borvidék települései: Ábrahámhegy, Badacsonytomaj, Badacsonytördemic, Balatonrendes, Balatonszepezd, Gyulakeszi, Hegymagas, Káptalantóti, Kisapáti, Kővágóörs, Nemesgulács, Raposka, Révfülöp, Salföld, Szigliget, Tapolca.

Szőlőtermesztésre alkalmas terület a borvidéken, a termőhelyi kataszter osztályba sorolása szerint 4277 ha, java részben I. osztályú termőterületek. Jelenlegi szőlőterület: 1263 ha, ebből termő 1199 ha. Nagyobb részben fehér fajták uralják az ültetvényeket.

Története

Régészeti leletek tanúsága szerint már 2000 évvel ezelőtt virágzó szőlőkultúra volt a Balaton-felvidéken, egyben a Badacsony környékén is, ami a római civilizációnak köszönhető. A hegy lábánál vezetett a rómaiak egyik hadiútja, amelyet ma is „Római-út” néven emlegetnek. A római kor óta folyamatos borkultúra a honfoglalás után sem szakadt meg. Okleveles források szerint a XIII. században a borvidék szőlőinek egy része egyházi tulajdonban volt, míg más részei az Atyusz nemzetség birtokaihoz tartoztak. Ez a család építtette például a Monostorapáti-környéki Almád-monostort, a szigligeti várat, de ők szállítottak bort a királyi asztalra is.

A végvár-övezetbe tartozó táj a török háborúk alatt félig elnéptelenedett, a szőlőkultúra hanyatlott. Új erőre a XVIII. századtól kezdve kapott, amikor új telepítésekkel és modernebb technológiákkal megkezdődött azoknak a boroknak a készítése, amelyek Badacsonyt híressé tették. Számos nemesi család, köztük távolabb lakók is rendelkeztek szőlőbirtokkal, présházzal a bort termő hegyeken. A Szent György-hegy legszebb présházát magukénak mondó Tóti-Lengyel család tagjai például Somogyból jártak át rendszeresen – csónakkal – hogy irányítsák a szőlőhegyi munkákat és élvezzék a termést. A XVIII. században már jellemző szőlőfajtája volt a borvidéknek a kéknyelű, amelynek kifejezetten badacsonyi jellegét hangsúlyozták, s amely Badacsony úri szőlőiben volt elterjedve. A fő fajták akkoriban magyar fajták voltak, amelyek közül kiemelkedett elterjedésében a szigeti, vagy más néven fehér furmint. A XIX. században azután a furmintot az olaszrizling váltotta majd fel, illetve az oportó kezdett elterjedni. Ugyancsak a Badacsony környékének kiemelt egyedi fajtái közé tartozott a budai zöld vagy a szlanka, amit a kéknyelűvel ültettek vegyesen.

Talajadottságai

A borvidék talajai változatosak. A vulkanikus hegyek lejtőit helyenként lösz takarja, amelyek kezdetben a hegyek alsó részét felépítő pannon agyagos-homokos üledékekkel, majd tovább, a hegy csúcsa felé haladva mindinkább bazalt és bazalttufa törmelékkel keverednek. Ennek megfelelően a hegylábakon bazaltmálladékkal kevert vályogos talajokat, a meredek, gyakran teraszosan művelt hegyelőtéri lejtőkön vályogos bazalt lejtőtörmeléket találunk, amely az itteni borok savakban gazdag, testes, ízgazdag jellegét adja. A tisztán bazaltos alapkőzeten a fekete nyiroktalaj is megjelenik. A bortermelésre kiváló, bazalttörmelékkel kevert hegylábi lejtőtalajok mellett tisztán vályogos, sőt Salföld vagy Tapolca környékén kivételesen mészköves talajok is előfordulnak.

Két jellemző alapkőzet a Badacsonyi borvidékről

Éghajlata

A tájra mérsékelten kontinentális klíma a jellemző, közepes hőösszeggel és napbesugárzással. Ami azonban a szőlő szempontjából különleges, az ennek a tájnak a mikroklímája. Ezt a mikroklímát az igen kedvező lejtőszögű, északi széltől védett déli hegyoldalak földrajzi helyzete mellett talán a Balaton tükréről visszaverődő, extra mennyiségű napbesugárzás is befolyásolja, (legalábbis alig készült az elmúlt száz évben olyan szakirodalmi leírás, amely ezt meg ne említette volna). A valóság azonban egy kicsit más: a Balaton víztükre nem egy nagy reflektor, amely irányítottan világítja meg a szőlőtermő dűlőket, hanem szórt fény formájában, minden irányba veri vissza a napsugárzást.  Ráadásul többnyire más hullámhosszon, mint amit a növények hasznosítani tudnának. Tehát ez a fénytani hatás minden bizonnyal elhanyagolható. Fontosabb azonban a Balaton víztömegének hőtani viselkedése. A víz melege a hirtelen betörő hideg levegő hatását ugyanis ideig-óráig mérsékelni tudja, nyáron pedig - főként a forró nyári éjszakákon - biztosítja azt a légjárást, amely az áthevült szőlőnövény számára fiziológiailag rendkívül fontos (például megakadályozza a borban oly fontos savak idő előtti lebomlását). A víztömeg egyidejűleg biztosítja a levegő magasabb páratartalmát is. Különösen a 20-30 fokos lejtésű, déli, délnyugati lejtők napfényes, széltől védett területein alakul ki olyan kedvező mikroklíma a szőlő számára, amely néha a szubmediterrán éghajlatra emlékeztet.

Szőlőfajták és borstílusok

Olaszrizling, szürkebarát, Müller-Thurgau, kéknyelű, rajnai rizling, tramini, ottonel muskotály, budai zöld, Zeusz. Kékszőlőből a legnagyobb területe a pinot noirnak van, mellette kékfrankos, cabernet sauvignon, zweigelt terem.

A Badacsonyi borvidék ma egyértelműen fehérbortermő terület. Hagyományos fajtája a XX. századra már az olaszrizling lett, de ezen kívül reliktumként megmaradt a budai zöld, kisebb területeken a furmint, a szürkebarát és a kéknyelű. Az utóbbi időszakban minőségi ugrásként értékelhettük számos rajnai rizling bor remek szereplését. Ez a hidegtűrő fajta kitűnő borokat ad a meleg vulkáni eredetű talajokon.

Az olaszrizling a maga viszonylagos megbízhatóságával évek óta komoly boroknak az alapanyaga, jól érlelhető, de fiatalon is fogyasztható. Nem véletlen, hogy a balatoni – és elsősorban szépen szaporodó igényes badacsonyi – termelők néhány éve olaszrizlingre építették azt a borukat, amely a tó körül minden borvidéket bevon egy egységes, jól kommunikálható bor készítésébe.

A BALATON bor egységes megjelenéssel, bizonyos minőségi kritériumokat teljesítve készül ma már mind a négy Balaton-parton fekvő borvidéken. A borvidék előtt álló feladatok között talán első helyen szerepel a termőhelyek egyediségének még jobb kiemelése. Az alapborok terén jelentős javulást láttunk, de a táj és a talajok változatosságát csak mind több dűlő vagy parcella szelektált boron keresztül ismerhetjük meg. A telt, de remek szerkezetre épülő, hosszan eltartható borok a legtöbb évjáratban hordozzák a víz közelségéből is adódó meleg tónusokat. Sokszor szinte érezni lehet a napsugarat a borokban, komolyságuk ellenére rendre kínálva egy kis játékos vibrálást is.

Badacsony és a kéknyelű neve összeforrt az évszázadok alatt. Sajnos a fajta termesztése igencsak munka- és türelemigényes. Pedig magának a fajtának – ha a megtermékenyüléssel nincsenek problémák – igazán elegáns savai vannak, ami alapja egy hosszan érlelhető és egyedi borstílusnak is.

Budai zöld
Cserszegi fűszeres
Ezerjó
Hárslevelű
Irsai Olivér
Kéknyelű
Olaszrizling
Ottonel muskotály
Pinot blanc
Rajnai rizling
Rizlingszilváni
Rózsakő
Sárgamuskotály
Sauvignon blanc
Szürkebarát
Tramini
Vulcanus
Zenit
Zeus
Zöldveltelini
Cabernet franc
Cabernet sauvignon
Kékfrankos
Merlot
Portugieser
Syrah
Zweigelt
Lapozás visszaLapozás előre
Szőlőültetvény / Badacsonyi borvidékSzőlőültetvény / Badacsonyi borvidék
Tájkép/Badacsonyi borvidékTájkép/Badacsonyi borvidék
Badacsonyi pincesorok/Badacsonyi borvidékBadacsonyi pincesorok/Badacsonyi borvidék
Badacsonyi pincesorok/Badacsonyi borvidékBadacsonyi pincesorok/Badacsonyi borvidék
Badacsonyi móló/Badacsonyi borvidékBadacsonyi móló/Badacsonyi borvidék
Badacsonyi móló/Badacsonyi borvidékBadacsonyi móló/Badacsonyi borvidék
Badacsonyi móló/Badacsonyi borvidékBadacsonyi móló/Badacsonyi borvidék
Lapozás vissza Lapozás előre
„Magyarország elképesztő kincseket rejt” – interjú John Szabóval, a magyar borok nagykövetével
A magyar bor nagykövetei: influenszerevolúció

A magyar bor nagykövetei: influenszerevolúció

Elolvasom
Hisztaminérzékenység és koccintás? Lehetséges!
Hol és hogyan tanulhatunk borásznak?

Hol és hogyan tanulhatunk borásznak?

Elolvasom
Negyed évszázada a magyar bor élvonalában
Nem csak a rozé érdekli! - Beszélgetés Elizabeth Gabay-val

Nem csak a rozé érdekli! - Beszélgetés Elizabeth Gabay-val

Elolvasom
Nőnapi páros interjú - éljenek a borásznők!
Nem több, hanem jobb bort szeretnék - Beszélgetés Török Csabával

Nem több, hanem jobb bort szeretnék - Beszélgetés Török Csabával

Elolvasom