Szerző: dr. Mészáros Gabriella
Fotós: Pintér Árpád

Villányi borvidék

Villányi borvidék

Lehet, hogy ha Kölcsey ma élne, az is felmerülne benne: nem kellene a Himnuszba vajon egy vörösbort is bevenni? Ha így lenne, az vélhetően a Villányi lenne. Buja, nagytestű, tanningazdag vörösborok, a mindennapok finomságaival vegyítve. Ki ne kóstolna esténként egy pohár portugiesert vagy éppen RedYt? Hétvégén, ünnepnapon – ha van kellő időnk rájuk – elegáns cabernet-k, merlot-k is jöhetnek. Ami fontos: az igazán nagy villányi boroknak idő kell. Pincében és pohárban egyaránt.

Területe és elhelyezkedése

Magyarország déli részén, a Mecsek hegység lejtőitől DK-i irányba, az országhatár mentén fekszik, a Villányi hegység déli és keleti lejtőin.

Villányi és Siklósi körzetre tagozódik, 16 községet foglal magába. A borvidékbe Bisse, Csarnóta, Diósviszló, Harkány, Hegyszentmárton, Kisharsány, Kistótfalu, Márfa, Nagyharsány, Nagytótfalu, Palkonya, Siklós, Túrony, Villány és Villánykövesd településeknek a szőlőkataszter szerinti I. és II. osztályú határrészei tartoznak.

A borvidék összes termőterülete 2182 ha, ebből fehérszőlő 401 ha kékszőlő 1781 ha.

Története

A szőlőtermesztés itt is, mint a Dunántúlon annyifelé, a római korra nyúlik vissza. Legismertebb lelet az a nagyharsányi villában talált oltármaradvány, melynek felirata szerint a ház gazdája, Venatus és fia 400 arpensis (kb. 45 hektár) szőlőt telepítettek.

A pécsváradi apátság 1065-ben kelt alapítólevele már megemlékezik a villányi szőlőmunkásokról, noha ekkoriban a villányi hegységet még Geréc néven ismerték. IV. Béla király 1247-ben - a szársomlyói vár alapítólevelében - említi Harsány határát a szőlőkkel. A török uralom alatt Villány teljesen elpusztult, de a szőlőtermesztés nem szűnt meg, mert a közeli falvak lakói a villányi szőlők egy részét tovább művelték. Az elpusztult magyar falvakba a törökök ugyanis szláv, rác népességet telepítettek.

A török hódoltság alatt visszaszorult a környék bortermelése, erre utalnak a török adójegyzékek. A török kiűzése során a környék községei jórészt újra elnéptelenedtek, helyükbe 1697. után a Balkánról bevándorló délszlávok telepedtek, akik magukkal hozták a kadarkát és a vörösbor-kultúrát. A siklósi vár védelme alatt élő magyarok a mai napig megtartották a fehérbor dominanciáján alapuló kultúrájukat. A török hódoltság után magyar és osztrák főurak jutottak nagybirtokokhoz e térségekben, többek között Savoyai Jenő is, akinek örökösei később felvirágoztatták a béllyei uradalom szőlőtermelését. A másik nagybirtok Bóly székhellyel alakult, 24 falu tartozott hozzá. Ez a Batthyányiak tulajdona volt és házasság révén Montenuovo hercege is részese volt a javadalmaknak.

A délszlávok mellett 1740. körül német telepesek is megjelentek a vidéken és ez nagy mértékben fellendítette a szőlőkultúrát. Ők is hoztak magukkal kékszőlőt, mégpedig az oportót. A szőlőművelés fejlődésére jellemző adat, hogy míg 1690-ben kb. másfél kataszteri holdon termett szőlő, addig 1783-ban már 80 kataszteri hold szőlője volt Villánynak. A XIX. század folyamán a villányi bor egyre nagyobb hírnévre tett szert, jelentős kiviteli cikké is vált. Villány fénykorát először az 1850-60-as években éli, majd a filoxéravész utáni fellendülés idején. Mind szőlőtermesztés tekintetében (fajtaszerkezet átalakulása) mind az egész Európára kiterjedő, vadalanyba oltott nemes fajták szaporítóanyagának exportja tekintetében vezető helyet foglalt el a község és környéke.

A filoxéra a villányi szőlőket sem kímélte, de a fejlődés nem tört meg. A borvidéken egészen a XX. század második feléig a kadarka és főként az oportó (mai nevén portugieser) dominált, azóta a magasabb minőségű bort adó francia fajták előretörését figyelhetjük meg. Villány korábban a Villány-Pécsi borvidék része volt. Az 1940-es évek vége óta önálló borvidéki státuszt kapott.

Talajadottságai

A Villányi-hegység öt hatalmas, egymásra tolt pikkelyből áll. Fő tömegét a földtörténeti középkor tengereiben lerakódott, elsősorban karbonátos kőzetek építik fel: kompakt, kemény középső triász dolomit- és mészkő-féleségek.

A hegység fő tömegétől külön álló siklósi Tenkes hegyet, a Csarnótai- és Szavai-hegyeket szintén vastag- és vékonypados triász mészkövek, dolomitok alkotják. Ezekre nagy időhézaggal fiatalabb, középső és felső jura mészkövek települnek, köztük a Szársomlyót felépítő mintegy 150 millió éves Szársomlyói Mészkő. A rétegsort a csak kevés helyen felszínre bukkanó, de a Szársomlyóról jól ismert, körülbelül 120 millió éves, alsó kréta korú Nagyharsányi Mészkő zárja. Közvetlenül az idős mészköveken, dolomitokon szőlőművelés nem folyik. A szőlőtermő dűlők mindenütt a néhány méter vastag lösz felszínén található vályogos, löszvályogos talajon, barna erdőtalajon találhatók. Ahol közvetlenül a mészkőkibúvások fölött a löszös talajtakaró vékony, ott a szőlő gyökerei lehatolhatnak a karbonátos kőzettörmelékkel kevert, kálciumban gazdagabb altalajba. A löszös talajtakaró a mészkőkibúvások fölött közvetlenül vékony, kőzettörmelékkel kevert (dolomit, mészkő). Ez a savasabb borok termőhelye, míg a tisztán löszös talaj lágyabb borokat terem. A löszös vályogtalaj mellett a hegy lábánál vörösagyag is előfordul, a magasabb helyzetű lejtőkön pedig barna erdőtalaj, ritkábban rendzina-talaj.

Két jellemző kőzet a Villányi Borvidékből

Éghajlata

Szubmediterrán jellegű mikroklíma jellemzi, ez az ország legkorábban felmelegedő tája.

Szőlőfajták és borstílusok

Olaszrizling, chardonnay, rajnai rizling, hárslevelű, Müller-Thurgau (rizlingszilváni), tramini a legjellemzőbb fehér fajták.

Cabernet sauvignon, portugieser, kékfrankos, zweigelt, cabernet franc, merlot, kisebb mennyiségben syrah a főbb kékszőlők.

A fehér- és vörösborokat adó szőlőfajták aránya majdnem kiegyenlített a borvidéken, de körzetenként eltérő (fehérbort adó fajták Siklós, kékszőlők Villány környékén az uralkodók), ennek ellenére az uralkodónak mégis a vörösborokat tekintjük. A villányi vörösborokat a portugieser lágysága tette közkedveltté, ennek a fajtának a borai a szüretet követő évben kellemesen gyümölcsösek, barátságosak, könnyen fogyaszthatók. Szintén a mindennapok jó társa ma már a RedY névre keresztelt szintén portugieser alapú házasítás. Könnyed, nem feltétlenül hordóban érlelt és üde, gyümölcsös bort kell keressünk benne.

A jóval magasabb sav- és tannintartalommal szüretelhető fajták borai alacsony tőketerhelés és nagy koncentráció mellett hosszas fahordós érlelést igényelnek, valódi értékeiket sokszor 2-3 éves korukban kezdik el megmutatni. Az átlagosnál hosszabb érleléssel kell számolni az új kishordóban érlelt cabernet alapú boroknál, melyek a fogyasztó türelmét meghálálják. Ezek a borok nagytestűek, jó évjáratból 15-20 éves korukban is élvezetesek lehetnek majd.

A borvidék kiemelt fajtája a cabernet franc. A villányihoz hasonló tiszta fajta borokat ebből a fajtából csak az eredeti termőhelyén, a Loire mentén készítenek. A Villányi Franc a termelők értékelő érzékszervi vizsgálata után lehet csak a borvidék vezető bora, a legjobb Villányi Franc-ok viselhetik csak ezt a megjelölést. A klasszikusnak nevezhető bordeaux-i fajták (cabernet sauvignon, cabernet franc, merlot) és azok házasításai hosszan eltartható, nagyértékű borokat adhatnak. Számos termelő syrah-t is telepített az utóbbi években, ezek a borok is hozzák a fajtára jellemző szép savakat, sok tannint és magas gyümölcs koncentrációt.

A siklósi fehérborok savakban viszonylag szegények, de alkoholban és extrakt tartalomban gazdagok. Bennük elsősorban ne üdeséget, sokkal inkább teltséget és mélyebb ízeket keressünk.

Chardonnay
Cserszegi fűszeres
Hárslevelű
Irsai Olivér
Királyleányka
Olaszrizling
Ottonel muskotály
Pinot blanc
Rajnai rizling
Rizlingszilváni
Sárgamuskotály
Sauvignon blanc
Szürkebarát
Tramini
Zengő
Zenit
Zöldveltelini
Blauburger
Cabernet franc
Cabernet sauvignon
Kadarka
Kékfrankos
Menoire
Merlot
Portugieser
REDy
Syrah
Villányi Franc
Zweigelt
Lapozás visszaLapozás előre
Szőlőültetvény/Villányi borvidékSzőlőültetvény/Villányi borvidék
Ördögárok-dűlő szőlőültetvény/Villányi borvidékÖrdögárok-dűlő szőlőültetvény/Villányi borvidék
Ördögárok-dűlő szőlőültetvény/Villányi borvidékÖrdögárok-dűlő szőlőültetvény/Villányi borvidék
Ördögárok-dűlő szőlőültetvény/Villányi borvidékÖrdögárok-dűlő szőlőültetvény/Villányi borvidék
Villányi szőlőültetvény/Villányi borvidékVillányi szőlőültetvény/Villányi borvidék
Ördögárok-dűlő szőlőültetvény/Villányi borvidékÖrdögárok-dűlő szőlőültetvény/Villányi borvidék
Bock Pince/Villányi borvidékBock Pince/Villányi borvidék
Szőlőültetvény/Villányi borvidékSzőlőültetvény/Villányi borvidék
Lapozás vissza Lapozás előre
A bor lehet Dél-Korea következő italtrendje
Milyen a franc, ha villányi?

Milyen a franc, ha villányi?

Elolvasom
A tokaji bor nagy esélye a kínai konyha – interjú a kínai sztárséffel
„A sommelier Európa-bajnokság olyan, mint egy olimpia”

„A sommelier Európa-bajnokság olyan, mint egy olimpia”

Elolvasom
Százezer palack magyar bor került a brit fogyasztók asztalára!
Az ősz íze a narancs!

Az ősz íze a narancs!

Elolvasom
Elindult a BorKatedra! – Beszélgetés Horkay Andrással
Ezért igyunk tokaji aszút! - Interjú Konstantin Baum Master of Wine-nal

Ezért igyunk tokaji aszút! - Interjú Konstantin Baum Master of Wine-nal

Elolvasom
2019 - 2024 Bor.hu Minden jog fenntartva!
Spotify Facebook Youtube Instagram tiktok