Szerző: dr. Mészáros Gabriella Fotós: Pintér Árpád
A borvidék két jól elkülöníthető nagyobb egységből áll. A Mátra hegységtől délre helyezkednek el a történelmi borvidék szőlőtermő területei, Hatvantól Domoszlóig húzódó vonulaton. Ma már a borvidék részét képezik a Budapesttől észak-keletre és keletre fekvő termőterületek is. Települései Heves és Pest megyében vannak. A borvidékbe tartoznak Abasár, Apc, Atkár, Budapest-Rákosliget, Detk, Domoszló, Ecséd, Gyöngyös, Gyöngyöshalász, Gyöngyösoroszi, Gyöngyöspata, Gyöngyössolymos, Gyöngyöstarján, Halmajugra, Hatvan, Heves, Karácsond, Kerepes, Kisnána, Kisnémedi, Markaz, Mogyoród, Nagyréde, Őrbottyán, Pálosvörösmart, Pásztó, Rózsaszentmárton, Szada, Szendehely, Szücsi, Vác, Vácegres, Vácrátót, Vécs, Veresegyház, Visonta települések szőlőkataszter szerinti I. és II. osztályú területei. Ez az egyik legnagyobb méretű borvidékünk.
A Mátrai borvidék teljes termőhelyi területe 32497 ha, amelyből 24261 ha első osztályú. Ennek csak töredéke, mintegy 5362 ha van betelepítve szőlővel.
A vidék első szőlőtelepítőinek kilétét nem ismerjük. A XIII. századtól kezdődően folyamatosan említenek szőlőket az oklevelek Gyöngyös környékékről. A XV. századtól a vidék bortermelése olyan hírnevet ért el, hogy Gyöngyös városában – tanácsi határozat alapján – csak úgy lehetett helyben termett bort eladni, hogy annak minőségét előtte a bíró ellenőrizte. Ha a bor minősége megütötte a kívánatos minőséget, utána már „gyöngyösi” néven bocsáthatták áruba.
A török háborúk alatt a törökök és a magyarok egyaránt próbáltak adót behajtani a határvidéken élő gyöngyösieken. Ez a termelés visszafejlődését eredményezte. Ebben az időben a sári, visontai, gyöngyösi, patai és az apci borok voltak híresebbek. A XVIII-XIX. század fordulóján a kadarka volt a vidék fő szőlőfajtája. Ez a helyzet a filoxéravész után változott meg, amikor a fehér borszőlő túlsúlyba került. A borvidék a XX. században különült el a Heves-megyei Eger-Visontai borvidéktől. A negyvenes években még, mint Gyöngyös-Visontai borvidéket tartják számon, 1959. óta hívták Mátraaljának, jelenleg Mátra néven említhetjük. A korábban ide tartozó Al- és Feldebrő, valamint Verpelét községeket 1997-ben az Egri borvidékhez csatolták.
Talajai változatosak, megtalálhatjuk köztük a többnyire pannon agyagon, löszön, andeziten, riolittufán kialakult csernozjom barna erdőtalajt, erubáz agyagtalajt (fekete nyiroktalajt), agyagbemosódásos erdőtalajt, barnaföldeket, de előfordul a humuszos pleisztocén és holocén homok is. A talajok mészben többnyire szegények, de egyes helyeken az aktív mésztartalom eléri a 60%-ot is.
Két jellemző alapkőzet a Mátrai Borvidékből
Mérsékelten kontinentális klímájú terület. A szőlőültetvényeket a Mátra hegyvonulata védi az északi szelektől, kedvező mikroklímákat alakítva ki. Jellemző, hogy viszonylag későn érkezik a tavasz. A csapadék nagy részét felfogja a Mátra ezért a borvidék éghajlata inkább száraznak nevezhető. A csapadék időbeli eloszlására jellemző, hogy általában a nyár elején, május júniusban esik a legtöbb eső, míg a nyár második fele derültebb és aránylag száraz.
Müller Thurgau, a szürkebarát, az ottonel muskotály és az olaszrizling a legjelentősebb fehér fajták. Legnagyobb területen termesztett kék fajták pedig a kékfrankos, cabernet sauvignon, zweigelt és a cabernet franc.
Minden bizonnyal Eger szebb város, mint Gyöngyös. Az utóbbi csak egyszerűen szép. Hatalmas ferences plébánia temploma, az Orczy kastély, benne az ország második legnagyobb természettudományi gyűjteményével. A Mátra kapuja és még sorolhatnánk. Borai pedig csak más stílusúak, mint az egriek. A talaj vulkáni, sok tufával. A délre néző hegyoldalak napsütést elnyelő lejtői ellenére egy kifejezetten hűvösebb klíma jellemző a területekre. Itt teremhetnek az ország legillatosabb, legszebb savú borai, melyek komplexitásuk és eleganciájuk mellett játékosságukat is megőrzik. Évtizedeken keresztül fehérboros vidéknek számított, holott valamikor komoly kadarka ültetvények jellemezték a Mátrát is. Ma újra kezdenek életre kelni kékszőlős ültetvények. A kékfrankos, pinot noir és lassan egy kis kadarka is újra beépül a mátrai összképbe.
Azért a legnagyobb mennyiségben termesztett szőlőfajták ma is zömében fehérborokat adnak. Jó egyensúly, karcsúbb test, gazdag aromatika jellemzi őket.
A legfajsúlyosabb borok a borvidéken sokszor születnek olaszrizlingből, ritkábban szürkebarátból, chardonnay-ból vagy muskotályból. Meglehetősen sok termelő palackoz illatos fajtákból is, az Irsai Olivér, tramini, hárslevelű is kínál szép tételeket. A legjobb vörösborok alapja kékfrankos, de egy-egy országosan is kiemelkedő minőség köthető pinot noir vagy éppen cabernet franc fajtákhoz is. Új fajták is megjelentek a borvidéken – syrah, tempranillo, gamay – ami egyértelműen válasz a klímaváltozás okozta kihívásokra. A borvidék egyelőre profitál a más borvidékekhez képest picit hűvösebb klímából és remek talajadottságokból. A minőség és hagyományos mátrai fajták, valamint borkészítés mellett elkötelezett termelők közössége hozta létre a bármelyik mátrai termelő előtt nyitva álló Magna Mátra nevű termelői egyesülést.
Milyen a franc, ha villányi?
„A sommelier Európa-bajnokság olyan, mint egy olimpia”
Az ősz íze a narancs!
Ezért igyunk tokaji aszút! - Interjú Konstantin Baum Master of Wine-nal